03/28/24

O to mogą Cię zapytać na rozmowie rekrutacyjnej.


Na przestrzeni ostatnich lat rozmowy rekrutacyjne przeszły pewnego rodzaju metamorfozę wynikającą z konieczności dopasowania się do sytuacji. Nie mówimy już jednak tylko o tym, że dzisiaj zdecydowanie częściej mają miejsce online. Zmian jest zdecydowanie więcej. Jedną z nich jest zakres pytań, jaki możesz na nich usłyszeć.

Każde pytanie zadane podczas spotkania rekrutacyjnego daje wgląd w sposób myślenia, wartości i zdolności adaptacyjne kandydata. Przyjrzyjmy się więc pytaniom, które zyskują na popularności podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz sposobom, w jakie kandydaci mogą się do nich skutecznie przygotować.

Work-life balance

W następstwie pandemii pracodawcy zaczęli nadawać priorytet dobremu samopoczuciu i ogólnemu wellbeingowi swoich zespołów. Można zatem przypuszczać, że na rozmowie rekrutacyjnej pojawią się między innymi pytania o to: "Jak radzisz sobie z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym?". Pracodawcy zdają sobie sprawę, że zdrowa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym prowadzi do lepszych wyników, służy poprawie efektywności i ma pozytywny wpływ na wskaźnik retencji, dlatego ta kwestia ma dla nich coraz większą wagę.

Jak zatem najlepiej odpowiedzieć na tak postawione pytanie? Podziel się swoim doświadczeniem, osobistymi anegdotami pokazującymi twoje zaangażowanie w dbanie o siebie i to, jak pozytywnie wpływa to na twoją produktywność. Podkreśl swoją świadomość znaczenia utrzymywania granic między pracą a życiem osobistym.

Ścieżka kariery i plany na przyszłość

Kolejnym następstwem pandemii na rynku pracy jest wzrost popularności pracy zdalnej. I choć część pracodawców stara się nakłonić pracowników na definitywny powrót do biur, zdecydowana większość zdaje sobie sprawę, że umożliwienie pracownikom pracy zdalnej lub hybrydowej może się okazać ich przewagą na tle konkurencji. Równocześnie wraz z rozwojem opcji pracy zdalnej, pracodawcy chętnie oceniają aspiracje zawodowe i zaangażowanie kandydatów. Choć często nie lubimy ich słyszeć, pytania takie jak "Gdzie widzisz siebie za pięć lat?" mają na celu ocenę prawdopodobieństwa długoterminowej retencji.

Jak na nie odpowiedzieć? Pokaż swój entuzjazm do ciągłego uczenia się i rozwoju zawodowego. Podaj przykłady tego, w jaki sposób jesteś na bieżąco z branżowymi trendami i technologiami, sygnalizując swoje proaktywne podejście do rozwoju kariery.

Adaptacja kulturowa i teamwork

Pracodawcy coraz bardziej cenią dzisiaj kandydatów, którzy potrafią rozwijać się w zróżnicowanych i dynamicznych środowiskach pracy, są elastyczni, otwarci i lubią, a przede wszystkim potrafią współpracować w zespole. Zatem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej mogą paść pytania takie jak "Opowiedz nam o sytuacji, w której musiałeś współpracować z różnorodnym zespołem". Pytania te mają na celu ocenę świadomości kulturowej kandydatów i umiejętności efektywnej pracy z kolegami z różnych środowisk.

Jak najlepiej odpowiadać? Podziel się konkretnymi przykładami udanej współpracy z różnorodnymi zespołami w przeszłości, podkreślając swoje zdolności adaptacyjne, umiejętności komunikacyjne i zdolność do wspierania integracji. Podkreśl swoją otwartość na uczenie się od innych i zaangażowanie w pozytywny wkład w dynamikę zespołu.

Podsumowanie

Światem rządzi zmiana i jedynym sposobem na to, aby nie wypaść z obiegu, jest ciągłe podążanie za nią i adaptowanie się do nowych warunków. Tak właśnie dzieje się na rynku pracy. Rozmowy kwalifikacyjne stają się coraz bardziej otarte i holistyczne, kandydaci są zachęcani do uzewnętrzniania i otwartego wyrażania swojego nastawienia na rozwój i autentyczności w swoich odpowiedziach. Przygotowanie dobrych odpowiedzi na trendujące dziś pytania może pomóc Ci w zrobieniu dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy, a docelowo w zdobyciu wymarzonej pracy.