4 kroki, by odnaleźć swoją drogę w branży
Kim jest Scrum Master? Czy praca w IT wymaga specjalistycznego wykształcenia? Jak humanista może się odnaleźć w świecie IT? Czy praca w IT to przyszłość? Te pytania zadają sobie zarówno młodzi ludzie, stojący u progu wyboru kariery, jak i dojrzali pracownicy, którzy szukają zmiany w życiu zawodowym. Poniżej odpowiadają na nie eksperci People, firmy specjalizującej się w kompleksowej rekrutacji i doradztwie personalnym.
Jak zacząć?
Przez wiele lat branża IT była zamknięta dla osób, które nie posiadały eksperckiego wykształcenia technicznego. Inżynierowie kończyli 5-letnie studia i wkraczali na stosunkowo mało rozwinięty rynek pracy. Jednak wraz z rozpędem jakiego nabrał rozwoj technologii, wzrosło również zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. Studia nie są obecnie konieczne. Owszem, są przydatne – uczą podstaw, dają szerszy pogląd i sporo wiedzy, pozwalają na networking. Jednak w przypadku wielu nowoczesnych zawodów, w tym również pracy w IT, uczymy się poprzez praktykę – wyjaśnia Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager.
Wybierz ścieżkę dla siebie
Branża IT to nie tylko programowanie, to też cały szerg zawodów o charakterze administracyjnym i kreatywnym, jak Designer, Scrum Master czy Project Manager. To, gdzie mieszkasz również nie jest żadnym ograniczeniem, branża IT jest niezwykle inkluzywna – Testerzy, Technical Support czy Programiści często pracują zdalnie, niemal z każdego miejsca na świecie.
Praktyka, praktyka, praktyka
Eksperci People radzą - zacznij od stażu, daj sobie czas na pogłębianie wiedzy, poszukaj pracodawcy, który spełni twoje oczekiwania i będzie cię rozumiał. Coraz częściej firmy z sektora IT szukają pracowników z niewielkim doświadczeniem. Dzięki temu pracownik uczy się pracować według obowiązujących w firmie zasad, a jednocześnie zdobywa konieczne do awansu doświadczenie. Z naszej wiedzy o rynku wynika, że w Polsce brakuje aktualnie nawet 50 tys. pracowników branży IT. To bardzo duży deficyt, który będzie się jeszcze pogłębiał, ale także doskonały moment, by przemyśleć, czy to nie jest branża dla mnie? – podpowiada Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager.
Nie trać czasu – Wybierz szkolenie!
Tempo rozwoju technologicznego sprawia, że codziennie wprowadzane są kolejne innowacje, sztuczna inteligencja jest już dostępna w smartfonach, pracujemy w inteligentnych biurowcach. Dlatego niezwykle ważne jest, by śledzić trendy i zmiany na rynku. Najlepszym sposobem, by nie przegapić żadnej rewolucji jest nieustanne doszkalanie się. Czy będą to kursy, warsztaty, materiały online, newslettery, tutoriale – to nie ma znaczenia. Wybierając metodę dokształcania najważniejsze jest, by była ona dopasowana do naszych potrzeb, oferta jest bogata, najważniejsze, by nie przestawać dbać o własny rozwój– dodaje Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager.