Kwestie formalne dotyczące urlopu wypoczynkowego nie dla wszystkich muszą być oczywiste. Nie każdemu też przysługuje płatny okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. O tym kto może skorzystać z urlopu, kiedy może zostać on odwołany oraz co dzieje z niewykorzystanym urlopem opowiada Katarzyna Olszak, Koordynator ds. Kadr i Płac w People.
Czym jest urlop i komu przysługuje?
Czy i kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?
Odwołanie powinno być też dokonane z takim wyprzedzeniem, aby pracownik mógł się stawić do pracy w wyznaczonym terminie. W przypadku odwołania z urlopu, pracodawca musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w związku z jego wcześniejszym powrotem z urlopu. Są to przede wszystkim: niepodlegająca zwrotowi zapłata za niewykorzystany pobyt w hotelu lub innym ośrodku wczasowym, a także koszty podróży. Zwrot obejmuje również koszty niewykorzystania urlopu przez rodzinę pracownika, jeżeli została zmuszona do przerwania odpoczynku.
A co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym?
Jak wskazuje Kodeks Pracy - tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę następuje przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego (skutek ten następuje niezależnie od woli stron). Pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jednak tylko w okresie wypowiedzenia.
Co jednak dzieje się w sytuacji, w której ktoś jednak nie wykorzysta do końca września zaległego urlopu a pozostaje w swoim miejscu zatrudnienia? Otóż prawo do urlopu wypoczynkowego i uzyskania ekwiwalentu za urlop ulega przedawnieniu z upływem trzyletniego okresu od daty wymagalności roszczenia o urlop za dany rok lub za ekwiwalent. Okres przedawnienia rozpoczyna się z ostatnim dniem roku kalendarzowego, za który przysługuje urlop.
Urlop w praktyce
Katarzyna Olszak, Koordynator ds. Kadr i Płac w People
Z firmą People związana od 2013 roku, a od 2015 roku jako Koordynator Działu Kadr i Płac Outsourcing & Temporary. Pracuje w obszarze HR od czasów zakończenia nauki w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem. Dzięki wielu szkoleniom oraz wiedzy z zakresu prawa pracy i księgowości zapewnia efektywne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi funkcjonowanie obszaru kadr i płac. Aktywnie udziela się w tworzeniu i optymalizacji procesów oraz narzędzi HR. Posiada szeroką wiedzę merytoryczną z zakresu prawa pracy, którą cały czas pogłębia. Zarządza zespołem specjalistów z obszaru kadr i płac. Praca dla niej to „czasem krew, pot i łzy”, ale ta różnorodność to okazja… do poznania siebie.